Carbon disulfide is prepared by heating sulfur and charcoal. The chemical equati
ID: 812302 • Letter: C
Question
Carbon disulfide is prepared by heating sulfur and charcoal. The chemical equation is S2(g) + C(s) CS2(g) Kc = 9.40 at 900 K How many grams of CS2(g) can be prepared by heating 21.8 moles of S2(g) with excess carbon in a 8.95 L reaction vessel held at 900 K until equilibrium is attained? Start by finding the initial concentration of S2 using the number of moles and the volume. Then, set up a table of initial and final concentrations, where the change in concentration of the product is designated as x.Explanation / Answer
2) [S2] = 21.8/8.95 = 2.43
S2 + C (s) < -----------> CS2
2.43 0
2.43 - x x
Kc = [CS2]/[S2]
9.4 = x/2.43 - x
x = 0.21
[CS2] = 0.21M
M = w/mw x V
0.21 = w/76 x 8.95
w = 142.8g
82.69g answer