Complete the following table of Trial 1(See Report sheet) for determining the mo
ID: 813543 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
1. Given the mass of KHC8H4O4 taken = 0.411 g
2.Molar mass of KHC8H4O4 = 204.44 g/mol
3.Hence moles of KHC8H4O4 = mass / molar mass = 0.411 g / 204.44g/mol
= 0.00201 mol
4. Initial buret reading = 4.20 mL
5. Final buret reading = 19.90 mL
6.Hence volume of NaOH dispensed = 19.90 mL – 4.20 mL = 15.70 mL
7. Let the molar concentration of NaOH be M
Hence moles of NaOH = MxV(L) = Mx15.70 mL x (1L / 1000mL) = 0.01570M mol
The neutralization reaction of KHC8H4O4 with NaOH is
of KHC8H4O4 + NaOH ---- > NaKC8H4O4 + H2O
Hence moles of NaOH = moles of of KHC8H4O4
=> 0.01570M mol = 0.00201 mol
=> M = 0.00201 / 0.01570 = 0.128 M
Molar concentration of NaOH solution = 0.128 M or 0.128 mol/L (answer)
B: Molar concentration of acid solution:
Either concentration or moles of NaOH required to solve this problem.