Question
I need the answers to the ones that do not have green checks....thanks!
Aluminum hydroxide reacts with sulfuric acid as follows: 2 AI(OH)3(s) + 3 H2SO4(aq) rightarrow AI2(SO4)3(aq) + 6 H2O(/). Which reagent is the limiting reactant when 0.560 mol AI(OH)3 and 0.560 mol H2SO4 are allowed to react? O AI(OH)3 How many moles of AI2(SO4)3 can form under these conditions? (Tricky) A sample of CO2 that contains 7.74times 1022 O atoms number of Ca2+ ions in 3.66 g calcium phosphate 0.0333 mol C, 0.0665 mol H, and 0.0333 mol O 20 .7 g C, 3.5 g H, and 14.0 g O 25.9% nitrogen and 74.1% oxygen by mass This reaction shows the complete combustion of octane, C8H18/ a component of gasoline. 2 C8H18(/) + 25 O2(g) rightarrow 16 CO2(g) + 18 H2O(/) How many moles of O2 are needed to burn 2.70 mol of C8H18? How many moles of CO2 are produced when 0.60 mol of C9H18 are burned? How many grams of O2 are needed to burn 1.60 g of C8H18? Aluminum hydroxide reacts with sulfuric acid as follows: 2 AI(OH)3(s) + 3 H2SO4(aq) rightarrow AI2(SO4)3(aq) + 6 H2O(/). Which reagent is the limiting reactant when 0.560 mol AI(OH)3 and 0.560 mol H2SO4 are allowed to react? O AI(OH)3 How many moles of AI2(SO4)3 can form under these conditions?
Explanation / Answer
=>H2SO4 is limiting reagent
=>No.Of moles of Al2(SO4)3 formed=0.56/3=0.1867 moles
=>.E)7.74*10^22/6.023*10^23=0.128 moles
=>e)moles of calcium phosphate=3.66/136.06=0.026
no.of ions of Ca+2=3*0.026*6.023*10^23=4.86 *10^22
=>a)CH2O
b)C2H4O
c)C5N2
=>a)33.75 moles
b)4.8 moles
c)5.61 gms