Question
Please explain how you got answer. Thank you.
Assume that the complete combustion of one mole of stearic acid, a fatty acid, to carbon dioxide and water liberates 11400 kj (deltaGoh = -11400 kj/mol). If the energy generated by the combustion of stearic add is entirely converted to the synthesis of a hypothetical compound X, calculate the number of moles of the compound that could theoretically be generated. Use the value delta Goh compound x = -51.9 kJ/mol. Round your answer to two significant figures.
Explanation / Answer
number of moles = Total energy /energy required for 1 molecule production of X = 11400/51.9 = 220 moles