Please Help % was wrong A 0.699 gram sample of cobalt Co is added to 258 mL of .
ID: 835460 • Letter: P
Question
Please Help % was wrong
A 0.699 gram sample of cobalt Co is added to 258 mL of .100 M H2SO4 and reacts according to:
Co (s) + H2SO4 (aq) ightarrow CoSo4(aq) +H2 (g)
What is the limiting reactant? Co or H2SO4
A volume of 139 of hydrogen is collected over water the water level in the collecting vessel is the same as the outside level. Atmospheric pressure is 756.0 Torr and temp is 25 C. What is the percent yeild of Hydrogen for this reaction?
(Hint: remeber to subtract Vapor pressure of water at 25 degrees C from pressure in collecting vessel) {25C -> 23.756 Torr}
Explanation / Answer
a) number of moles in 0.699 gms of cobalt = 0.699/Molecular weight of cobalt = 0.699/58.933 = 0.01186
number of moles in 258 mL of .100 M H2SO4 = 0.258 * 0.1 = 0.0258 moles
here number of moles of Co are less than those of H2SO4
so Cobalt is the limiting reacatnt
b)