Problem 13.78 At 700 K, K p = 0.140 for the reaction ClF3( g )?ClF( g )+F2( g ).
ID: 852098 • Letter: P
Question
Problem 13.78
At 700 K, Kp = 0.140 for the reaction ClF3(g)?ClF(g)+F2(g).
Part A
Calculate the equilibrium partial pressures of ClF3, ClF, and F2 if only ClF3 is present initially, at a partial pressure of 1.38atm .
Enter your answers numerically separated by commas.
Problem 13.78
At 700 K, Kp = 0.140 for the reaction ClF3(g)?ClF(g)+F2(g).
Part A
Calculate the equilibrium partial pressures of ClF3, ClF, and F2 if only ClF3 is present initially, at a partial pressure of 1.38atm .
Enter your answers numerically separated by commas.
Pe ClF3, Pe ClF, Pe F2 = atmExplanation / Answer
p[ClF3]initial = 1.38 atm
ClF3(g)?ClF(g)+F2(g).
1.38 0 0
1.38-x x x
Kp= [ClF][F2]/[ClF3]
0.14 = x*x/ 1.38-x
x= 0.375 atm
p[ClF3]= 1.38-0.375 = 1.005 atm
p[ClF]= 0.375 atm
p[F2]= 0.375 atm