Problem 13.78 The air pollutant NO is produced in automobile engines from the hi
ID: 902291 • Letter: P
Question
Problem 13.78
The air pollutant NO is produced in automobile engines from the high-temperature reaction N2(g)+O2(g)2NO(g);Kc=1.7×103at 2300 K.
Part A
If the initial concentrations of N2 and O2 at 2300 K are both 1.38 M, what are the concentrations of NO when the reaction mixture reaches equilibrium?
Part B
If the initial concentrations of N2 and O2 at 2300 K are both 1.38 M, what are the concentrations of N2 when the reaction mixture reaches equilibrium?
Part C
If the initial concentrations of N2 and O2 at 2300 K are both 1.38 M, what are the concentrations of O2 when the reaction mixture reaches equilibrium?
Explanation / Answer
N2(g)+O2(g)2NO(g)
Kc=1.7×103
PART A
[N2] = 1.38
[O2] = 1.38
[NO] = 0
find NO in equilibrium
[N2] = 1.38 - x
[O2] = 1.38 - x
[NO] = 0 +2x
Substitute all
K = [NO]^2 / [N2][O2]
1.7×103 = (2x)^2 / (1.38 - x)^2
solve for x
1.7×103 = (2x) / (1.38 - x)
(1.38 - x)(1.7*10^-3) = 2x
1.38-x = (2/(1.7*10^-3))x
1.38-x = 1176.5x
138 = 1177.5x
x = 138/1177.5
x = 0.1172
Substitute in all concnetrations in equilibrium
[N2] = 1.38 - 0.1172 = 1.2628
[O2] = 1.38 - 0.1172 = 1.2628
[NO] = 0 +2x = 2*0.1172 = 0.2344