Problem 7.40 A sample of argon gas has a volume of 775mL at a pressure of 1.38at
ID: 856888 • Letter: P
Question
Problem 7.40 A sample of argon gas has a volume of 775mL at a pressure of 1.38atm and a temperature of 128 degree C. What is the final volume of the gas, in milliliters, when the pressure and temperature of the gas sample are changed to the following, if the amount of gas does not change? Part A 640mmHg and 327K Express your answer using three significant figures. V1 = mL Part B 0.55atm and 85 degree C Express your answer using two significant figures. V2= mL Part C 16.6atm and -14 degree C Express your answer using three significant figures.Explanation / Answer
We know the formula
P1V1 / T1 = P2V2 /T2
where P1 = 1.38 ; V1 = 775ml ; T1 = 128 = 401K
P2 = 640mm = 0.842K ; T2 = 327 K
by keeping all values in above equation
V2 = 1035.79 ml
at 0.55atm and T2 = 85 C = 358K
V2 = 1736.02 mL
at 16.6 atm and -14*C = 259K
therefore V2 = 41.61mL