Part A: The pressure inside a hydrogen-filled container was 2.10 atm at 21 ?C. W
ID: 868350 • Letter: P
Question
Part A:
The pressure inside a hydrogen-filled container was 2.10 atm at 21 ?C. What would the pressure be if the container was heated to 99?C ?
Ideal gas law calculations call for temperature expressed in kelvins.
Part B:
At standard temperature and pressure (0 ?C and 1.00 atm ), 1.00 mol of an ideal gas occupies a volume of 22.4 L. What volume would the same amount of gas occupy at the same pressure and 90?C ?
Part C:
A balloon was filled to a volume of 2.75L when the temperature was 30.0?C. What would the volume become if the temperature dropped to 11.0?C.
Explanation / Answer
pV = nRT
A.
p1/T1 = p2/T2 (if V,n constant)
T1 = 273 + 21 = 294K
T2 = 372 K
2.1/294 = p2/372 p2 = 2.66atm
B.
V1/T1 = V2/T2 (if p,n constant)
22.4/273 = V2/363 V2 = 29.8 L
C.
V1/T1 = V2/T2
2.75/303=V2/284 V2 = 2.58L