In the combustion reaction of propane, C3H8 + 5O2 -> 3 CO2 + 4 H2O, if starting
ID: 870833 • Letter: I
Question
In the combustion reaction of propane, C3H8 + 5O2 -> 3 CO2 + 4 H2O, if starting with 1.2 miles of propane and 6 moles of oxygen, how many moles of water can be made? In the combustion reaction of propane, C3H8 + 5O2 -> 3 CO2 + 4 H2O, if starting with 1.2 miles of propane and 6 moles of oxygen, how many moles of water can be made? In the combustion reaction of propane, C3H8 + 5O2 -> 3 CO2 + 4 H2O, if starting with 1.2 miles of propane and 6 moles of oxygen, how many moles of water can be made?Explanation / Answer
the given reaction is
C3H8 + 502 ----> 3C02 + 4H20
now
given
1.2 moles of C3H8 , 6 moles of 02
consider the reaction
C3H8 + 502 ---> 3C02 + 4H20
from the above reaction
moles of 02 required = 5 x moles of C3H8
so
moles of O2 required = 5 x 1.2
moles of O2 required = 6
so 6 moles of O2 is required
so none of the reactants is in excess
now
C3H8 + 502 ---> 3C02 + 4H20
we can see that
moles of H20 formed = 4 x moles of C3H8 reacted
so
moles of H20 formed = 4 x 1.2
moles of H20 formed = 4.8
so
4.8 moles of water can be made