Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hexene is burned with air at an equivilence ratio of 0.84. The heat release rate

ID: 872137 • Letter: H

Question

Hexene is burned with air at an equivilence ratio of 0.84. The heat release rate is 750 kW, hexene's enthalpy of formation is -43,200 kj/kmol and its lower heating value is 44000 kj/kg. The density of hexene (stored in liquid form) is 673 kg/m^3.

Hexene (C6H12) is burned with air at an equivalence ratio of 0.84. The heat release rate is 750 kW, hexene's enthalpy of formation is -43,200 kJ/kmol. and its lower heating value is 44,400 kJ/kg. The density of hexene (stored in liquid form) is 673 kg/m3. Determine: The mass flow rate of hexene, in kg/s. The volume of fuel consumed n 8 hours of operation, in m3. The mass flow rate of air, in kg/s. The mole fraction of O2 in the products. The mass fraction of CO2 in the products. The adiabatic flame temperature, using 1640 and 2450 K as your guesses.

Explanation / Answer

Heat release rate = 750 kW = 750 kJ/sec

Now, heat released by burning per kg of hexene = 44400 kJ

Thus, mass flow rate of hexene = 750/44400 = 0.0169 kg/sec.........(A)

Now, 8 hrs = 8*3600 = 28800 sec

Now, Total hexene consumed in 8 hrs. (i.e 28800 sec) = mass flow rate of hexene*time = 0.0169*28800 = 486.486 kg

Density of hexene = 673 kg/m3

Thus, volume of hexene consumed in 8 hrs. = mass of hexene consumed/density of hexene = 486.486/673 = 0.723 m3..............(B)

C6H12 + 9O2 -----------> 6CO2 + 6H2O