Hexamethylenediamine (C 6 H 16 N 2 ) is one of the starting materials for the pr
ID: 998615 • Letter: H
Question
Hexamethylenediamine (C6H16N2) is one of the starting materials for the production of nylon. It can be prepared from adipic acid (C6H10O4) by the following overall reaction:
C6H10O4(l) + 2 NH3(g) + 4 H2(g) C6H16N2(l) + 4 H2O(l)
Click here to see the production of nylon.
What is the percent yield if 45.46 g hexamethylenediamine is made from 119.1 g adipic acid?
2.The production capacity for acrylonitrile (C3H3N) in the United States is over 2 billion pounds per year. Acrylonitrile, the building block for polyacrylonitrile fibers and a variety of plastics, is produced from gaseous propylene, ammonia, and oxygen:
2C3H6(g) + 2NH3(g) + 3O2(g) 2C3H3N(g) + 6H2O(g)
Assuming 100% yield, determine the mass of acrylonitrile which can be produced from the mixture below:
a............. g = mass of acrylonitrile produced
What mass of water is formed from your mixture?
b.mass of water formed =............. g
c. Calculate the mass (in grams) of each reactant after the reaction is complete:
Mass Reactant 7.41×102 g propylene 5.00 x 102 g ammonia 1.00 x 103 g oxygenExplanation / Answer
1 )
C6H10O4(l) + 2 NH3(g) + 4 H2(g) C6H16N2(l) + 4 H2O(l)
146 g 116 g
146 g adipic acid -------------------->116 g nylon
119.1 g adipic acid -----------------> x g nylon
x = 119.1 x 116 / 146
x = 94.63 g
theoretical yield = 94.63 g hexamethylenediamine
actual yield = 45.46 g hexamethylenediamine
% yiled = (actual yield x 100 / theoretical yield )
= (45.46 x 100 / 94.63)
= 48.04 %
percent yield = 48.04 %