Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can someone please help me with these couple questions? The % sign at the top is

ID: 880197 • Letter: C

Question

Can someone please help me with these couple questions? The % sign at the top is suppose to be a 5. Thank you so much!

Paragraph g of Copper Sulfate Hydrate 4. mass of water in the hydrate sample 5. moles of water in the sample 6. mass of anhydrous compound in the sample 9. Calculate moles of anhydrous compound in the 2.2 ml mass of 93.000g 1st time after Bunsen Burner 0.9 mL 91.196g 2nd time after Bunsen Burner 0.9 mL 91.196g sample 10. Calculate molar ratio of water to anhydrous compound in the sample 11. Using the results of your calculations, what is the empirical formula of the hydrate? Use the ratio results to determine the X (number of water molecules) an

Explanation / Answer

Solution :-

Mass of hydrate sample = 93.000 g

Mass of anhydrate sample = 91.196 g

4)Mass of water in the hydrate = 93.00 g – 91.196 g =1.804 g

5)Moles of water in the hydrate

Formula to calculate moles is

Moles = mass in gram / molar mass

Moles of water = 1.804 g / 18.0148 g per mol = 0.100 mol

6)Mass of anhydrous compound = 91.196 g

9)Moles of anhydrous compound = 91.196 g / 159.609 g per mol =0.571 mol

10)Mole ratio of the water to anhydrous compound in sample =0.100 mol water/0.571 mol anhydrous compound = 0.175

11)The mole ratio is in fraction so to get the integer number we need to multiply it by 6

0.175 *6 = 1.0

Therefore formula of the hydrate = 6CuSO4-H2O

12)If the student keep the crucible for 6 hours after heating then the anhydrous sample again absorb the moisture from the air and forms the hydrate compound therefore when student weigh the mass of the sample in the crucible then it will be near the initial mass of the hydrate therefore the amount of water loss cannot be calculated correctly which would result into the incorrect formula of the hydrate.