Calcium hydroxide reacts with hydrocloridric acid to produce calcium chloride an
ID: 898230 • Letter: C
Question
Calcium hydroxide reacts with hydrocloridric acid to produce calcium chloride and water. If you use 6.3mol of HCl and 2.8mol of Ca(OH)2 which is the limiting reagent in the reaction. Writ down the balanced equation, and show calculations to support your answer. Calcium hydroxide reacts with hydrocloridric acid to produce calcium chloride and water. If you use 6.3mol of HCl and 2.8mol of Ca(OH)2 which is the limiting reagent in the reaction. Writ down the balanced equation, and show calculations to support your answer.Explanation / Answer
Ca(OH)2(S) + 2HCl(aq) ------> CaCl2(aq) + H2O(l)
from equation
1 mole Ca(OH)2 = 2 Mole of HCl
No of moles of Ca(OH)2 = 2.8 mole
No of moles of Hcl = 6.3 mole
limiting reagent is Ca(OH)2
nO OF MOLES OF CacL2 = 2.8 mole
molarmass of CaCl2 = 110.98 g/mol
mass of CaCl2 = 2.8*110.98 = 310.744 grams
No of moles of water produced = 2.8 mole
mass of water produced = 2.8*18 = 50.4 grams