Calcium hydride combines with water according to the equation: CaH_2(s) + 2H_2 O
ID: 960624 • Letter: C
Question
Calcium hydride combines with water according to the equation: CaH_2(s) + 2H_2 O(l) rightarrow 2H_2(g) + Ca(OH)_2(s) Beginning with 84.0 g of CaH_2 and 42.0 g of H_2 O, what volume of H_2 will be produced at 273 K and a pressure of 1327 torr? 29.9 L 15.0 L 5.39*10^2 L 25.7 L none of these Oxygen gas, generated by the reaction 2KClO_3(s) rightarrow 2KCl(s) + 3O_2(g) is collected over water at 27 degree C in a 1.55-L vessel at a total pressure of 1.00 atm.(The vapor pressure of H_2 O at 27 degree C is 26.0 torr.) How many moles of KClO_3 were consumed in the reaction? 0.0608 moles 0.0912 moles 0.0405 moles 0.0434 moles 1.50 molesExplanation / Answer
28.
CaH2 + 2H2O --- > 2H2 + Ca(OH)2
Moles of CaH2 = 84.0g / 42.09388 g/ mol
= 1.99 or 2 mol
Moles of H2O = 42.0 g /18.02 g/mol
= 2.33 mol
Here H2O is limiting agent
Moles of H2:
2.33 mol H2O * 2 mol H2/ 2.0 mol H2O
= 2.33 mol H2
Here P = 1372 torr = 1.81 atm , T = 273 K and R = 0.0821 L atm / K.mol
PV = nRT (ideal gas law)
V= nRT/P
V= 2.33* 0.0821 *273/ 1.81
V= 28.9 L
Hence the correct answer is E.
29
2KClO3 --- > 2KCl +3O2
now calculate the mole sof O2:
PV= nRT
n = PV/RT
n= 0.966 *1.55/ 0.0821*300
n= 0.0608 mol
Now calculate the moles of KClo3
0.0608 mol O2 / 2 mol of KClO3 / 3 mol O2
= 0.0405 mol KClO3.
Correct answer is C