Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calcium hydride (CaH2) reacts with water to form hydrogen gas: CaH2(s) + 2 H20 (

ID: 623674 • Letter: C

Question

Calcium hydride (CaH2) reacts with water to form hydrogen gas: CaH2(s) + 2 H20 (l) --> Ca(OH)2 (aq) + 2H2(g) How many grams of CaH2 are needed to generate 66.7 L of H2 gas at a pressure of 0.888 atm and a temperature of 32

Explanation / Answer

THIS WILL BE HELPFUL FOR YOU AND PL RATE ME 1ST P = 740 torr --- > convert it into atm (important!!! you can use google to find online unit convertor) V = 15.0 L T = 16 C = 273.5 + 16 K = 289.5 K R = 0.0822 atm.L / mol.K moles of H2: n = PV/RT 2) from the equation, you know, one mole CaH2 produce 2 moles of H2. THus, moles of CaH2 = moles of H2 / 2 = n / 2 mass of CaH2 = moles of CaH2 x molar mass of CaH2 =42.09 x n/2 hope this is useful for you.