Could you please answer theis questions? A diatomic ideal gas has C gamma,mu = 5
ID: 902623 • Letter: C
Question
Could you please answer theis questions? A diatomic ideal gas has C gamma,mu = 5/2 R. Consider the transformations of a system consisting of 2 mol of the gas at 273degreeC in state B as illustrated in the right (note that VB is the volume at point B). (9 Times 3 = 27 points) For each of the other three states, determine (in the unites given,): Point A: T = K; P = bar; V = L Point C: T = K; P = bar; V = L Point D: T = K; P = bar; V = L Determine q, w, DeltaU, DeltaH, DeltaSsys, DeltaG for each state change and for the cycle as a whole 1 he pressure external to the system is 0.5 bar If a quantity cannot be possibly computed, write "N/A" (20 Times 3 = 60 points) Change A rightarrow B: q = J; w = J; Delta U = J; Delta Ssys = H/K; Delta G = J. Change B rightarrow C: q = J; w = J; Delta U = J; Delta Ssys = H/K; Delta G = J. Change C rightarrow D: q = J; w = J; Delta U = J; Delta Ssys = H/K; Delta G = J. Change D rightarrow A: q = J; w = J; Delta U = J; Delta Ssys = H/K; Delta G = J. Change A rightarrow A: q = J; w = J; Delta U = J; Delta Ssys = H/K; Delta G = J.Explanation / Answer
ANSWER:
Please break this question into three sets and send them separately because too many questons are there.
POINT (A)
Temperature:
T1/T2 = (P1/P2)-1 = Cp/Cv = 1.4 for diatomic gases
546/T2 = (4/1)0.4 T2 = 313.8K (K = 273 + oC)
Presssure = 1 bar (fom graph)
Volume:
P1/P2 = (V2/V1)
(V2/V1) = (P1/P2)1/
V2/1 = (4/1)0.74 ( V1 = 1L, from graph)
V2 = 2.79L
POINT (C)
Temperature:
Since the state C is reached isothermally so there will be no change in temperature. Hence temperature will be 273C Or 546K
Pressure = 2 bars (Evident from graph)
Volume:
P1V1 = P2V2
V2 = P1V1/P2 = 4X1/2 = 2L
POINT D:
the system goes from state A to state D. hence initial variables correspond to state A. Further volume at D is as that of state C and pressure is same as that of state A. (evident from graph)
Temperature:
T1/T2 = (V2/V1)-4
T1/T2 = (2/2.79)0.4
T2 = 313X0.87 = 273.6K