Hg For the reaction 2C4Hio(g) + 13 o2(g) rightarrow 8CO_2(g) + 10H20(g) delta H
ID: 915938 • Letter: H
Question
Hg For the reaction 2C4Hio(g) + 13 o2(g) rightarrow 8CO_2(g) + 10H20(g) delta H degree is -125 kj/mol and delta S degree is +253 J/K . mol. This reaction is spontaneous only at high temperature spontaneous only at low temperature nonspontaneous at all temperatures spontaneous at all temperatures unable to determine without more information Consider the reaction: Ag+ (aq) + Cl^- (aq)RIGHTARROW AgCl (s) Given the following table of thermodynamic data, Determine the temperature (in degree C) above which the reaction is nonspontaneous under standard conditions. 150 432 1230 1640 133Explanation / Answer
17) delta G0 = delta H0 - T*delta S0 = -125000 - 298*253 = -200394 J = -200.394 kJ/mole
Since delta G0 < 0 ; hence the reaction is spontaneous
but as delta H0 is < 0 ; i.e the reaction is exothermic and hence increase in temperature decreases the numerical value of it
Thus, the correct option is :-(B)
18) Ag+(aq) + Cl-(aq) --------> AgCl(s)
delta H0rkn = delta H0f AgCl(s) - (delta H0f Ag+(aq) + delta H0f Cl-(aq)) = -65.7 kJ/mole
delta S0rkn = delta S0f AgCl(s) - (delta S0f Ag+(aq) + delta S0f Cl-(aq)) = -34.32 J
Now, delta G0 = delta H0 - T*delta S0
Also, for the reaction to be non-spontaneous, delta G0 > 0
Thus, delta H0 - T*delta S0 > 0
or, -65700 - T*(-34.32) > 0
or, T > 1914.33 K
or, T > 1641 K
hence the correct option is :- (D)