Part A) When heated, calcium carbonate decomposes to yield calcium oxide and car
ID: 931404 • Letter: P
Question
Part A) When heated, calcium carbonate decomposes to yield calcium oxide and carbon dioxide gas via the reaction CaCO3(s)CaO(s)+CO2(g) What is the mass of calcium carbonate needed to produce 93.0 L of carbon dioxide at STP? Express your answer with the appropriate units.
Part B) Butane, C4H10, is a component of natural gas that is used as fuel for cigarette lighters. The balanced equation of the complete combustion of butane is 2C4H10(g)+13O2(g)8CO2(g)+10H2O(l) At 1.00 atm and 23 C, what is the volume of carbon dioxide formed by the combustion of 1.60 g of butane? Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
1 mole of CaCO3 gives 1 mole of CO2. 1 mole of any gas occupies 22.4 Liters .
The moles of CO2 produced is 93.0/22.4 =4.15 moles
so CaCO3 moles required is 4.15 moles
1 mole of CaCO3 weighs 100 grams
So, mass of 4.15 moles is 415 grams.
(b)
moles of butane=1.60 g/58 =.1.234 moles
1 mole produces 4 moles of CO2
So, 1.234 moles produce 4.94
1 mole of any gas occupy 22.4 L
4.94 moles occupy =22.4*4.94 ===111 L