I\'ve asked this 3 times and it\'s been wrong everytime he following questions a
ID: 933979 • Letter: I
Question
I've asked this 3 times and it's been wrong everytime
he following questions are for the dehydration of cyclohexanol. (MW = molecular weight) Starting with 3.60 g of cyclohexanol, what is the theoretical yield of cyclohexene in mol (do not add the units to these answers)? What is the theoretical yield in g? The amount of product obtained after the final distillation is 2.06. Assuming that the distillate is pure cyclohexene, what is the % yield of product? If gas chromatography of the distillate showed that the purity of product was 0.660, what is the % yield of pure cyclohexene? I've asked this 3 times and it's been wrong everytimeExplanation / Answer
mol cyclohexanol= 3.6g/100.2= 0.036 mol
1 mol cyclohexanol -------1 mol cyclohexene
0.036mol cyclohexanol ------ x=0.036 mol cyclohexene (this is the theoretical yield)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
mol cyclohexene= mass/82.1 =0.036mol ------> mass= 2.96g (theoretical yield in g)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
% yield= obtained amount/ theoretical yield x 100= 2.06/2.96 x 100= 70%
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I assume that the product is 0.660% pure, but in the exercise it`s not clear.
from 2.06g only 0.66% is pure so,
2.06g ------100%
x-------------0.66%
x= 0.0136g pure
%yield= 0.0136/2.96 x 100= 0.46%
Maybe this is the reason why you asked this 3 times, it is not clear. I hope you find this useful :)