Consider the reaction: 2 N_2 H_4 (g) + N_2Q_4(g) implies 3 N_2(g) + 4 H_2 O (I)
ID: 947904 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
Given,
Mass of N2H4 = 18.2 g
Mass of N2O4 = 23 g
=> Moles of N2H4 = 18.2 / 32.05 = 0.568 moles
and Moles of N2O4 = 23 / 92.02 = 0.25 moles
The reaction is,
2N2H4 + N2O4 ---> 3N2 + 4H2O
According to the stoichiometry of the reaction 2 moles of N2H4 reacts with 1 mole of N2O4 to produce 3 moles of N2 and 4 moles of H2O
Since, 1 mole N2O4 reacts with 2 moles N2H4
0.25 moles of N2O4 will react with 0.5 moles of N2H4 to produce 1 mole of H2O
After this N2O4 will completely exhaust and N2H4 will be remaining
i) N2O4 is the Limiting reagent and N2H4 is in excess
ii) Moles of H2O produced = 1 mole
=> Mass of H2O produced = 1 x 18.02 = 18.02 g
iii) % yield = (0.446 x 100) / 18.02 = 2.475 %