Part 1 A certain reaction with an activation energy of 115 kJ/mol was run at 555
ID: 949254 • Letter: P
Question
Part 1
A certain reaction with an activation energy of 115 kJ/mol was run at 555 K and again at 575 K . What is the ratio of f at the higher temperature to f at the lower temperature?
Part 2
The activation energy of a certain reaction is 30.8 kJ/mol . At 21 C , the rate constant is 0.0110s1. At what temperature in degrees Celsius would this reaction go twice as fast?
Part 3
Given that the initial rate constant is 0.0110s1 at an initial temperature of 21 C , what would the rate constant be at a temperature of 150. Cfor the same reaction described in Part A?
Part A
A certain reaction has an activation energy of 68.0 kJ/mol and a frequency factor ofA1 = 7.60×1012 M1s1 . What is the rate constant, k, of this reaction at 29.0 C ?
Express your answer with the appropriate units. Indicate the multiplication of units explicitly either with a multiplication dot (asterisk) or a dash.
Part B
An unknown reaction was observed, and the following data were collected:
Determine the activation energy for this reaction.
Part C
The rate constant for this reaction is ________ s-1.
Part D
A second-order reaction has a rate law: Rate = k[A]2, where k = 0.150 M1s1. If the initial concentration of A is 0.250 M, what is the concentration of A after 5.00 minutes? Be sure to pay attention to the units in this problem so that they cancel out.
T(K) k
(M1s1) 352 109 426 185
Explanation / Answer
1) As per Arrhenius Equation:
ln(k2/k1) = (Ea/R)*[(1/T1) - (1/T2)] ; where k1 & k2 are the rate constants at temperature T1 & T2 respectively
Thus, ln(k2/k1) = (115000/8.314)*[(1/555) - (1/575)] = 0.867
Thus, k2/k1 = 2.379
2) As per Arrhenius Equation:
ln(k2/k1) = (Ea/R)*[(1/T1) - (1/T2)] ; where k1 & k2 are the rate constants at temperature T1 & T2 respectively
Now, for the reaction to go twice as fast as early, (k2/k1) = 2
Thus, ln2 = (30800/8.314)*[(1/294) - (1/T2)]
or, T2 = 311.11 K = 38.11 0C
3) As per Arrhenius Equation:
ln(k2/k1) = (Ea/R)*[(1/T1) - (1/T2)] ; where k1 & k2 are the rate constants at temperature T1 & T2 respectively
Thus, ln(k2/0.011) = (115000/8.314)*[(1/294) - (1/423)]
or, ln(k2/0.011) = 13.1
or, (k2/0.011) = 489089
or, k2 = rate constant at 150 0C = 5380 s-1
A) As per Arrhenius Equation:-
lnk = lnA - (E/(RT))
or, lnk = ln(7.6*1012) - (68000/8.314*302) = 2.576
or, k = rate constant = 13.15 s-1
B) As per Arrhenius Equation:
ln(k2/k1) = (Ea/R)*[(1/T1) - (1/T2)] ; where k1 & k2 are the rate constants at temperature T1 & T2 respectively
Thus, ln(185/109) = (Ea/8.314)*[(1/352) - (1/426)]
or, Ea = Activation energy = 8912.36 J = 8.913 kJ
c) The governing equation for 1st order reaction is :-
k*t = ln(A0/A) ; where A0 & A are the concentration of the reactants at time t = 0 and time t = t respectively
Thus, k*20 = ln(0.2/0.05)
or, rate constant , k = 0.0693 s-1
d) The governing equation for 2nd order reaction is :-
k*t = (1/A) - (1/A0)
or, 0.15*300 = (1/A) - (1/0.25)
or, A = concentration after 5 minutes = 0.0204 M