Tooth enamel is the hardest substance in the body and is mainly the mineral hydr
ID: 961000 • Letter: T
Question
Tooth enamel is the hardest substance in the body and is mainly the mineral hydroxyapatite, Ca_10(PO_4)_6(OH)_2. If 1.000 g of tooth enamel reacts with hydrochloric acid to give 0.925 g of CaCl_2, what is the percentage of hydroxyapatite in tooth enamel? Ca_10(PO_4)_6 (OH)_2 (s) + 20 HCI(aq) rightarrow 10 CaCl_2(aq) + 6 H_3PO_4(aq) + 2H_2O(l) Milk of magnesia, Mg(OH)_2, is prepared from magnesium sulfate and sodium hydroxide. If a solution containing 100.0 g of MgSO_4 is added to a solution with 70.0 g of NaOH, what is the limiting reactant? Calculate the mass of milk of magnesia produced. MgSO_4(aq) + 2NaOH(aq) rightarrow Mg(OH)_2(s) + Na_2SO_4(aq)Explanation / Answer
m = 1 g of enamel
m = HCl
m = 0.925 g of CaCl2
mol of CaCl2 = mass/MW = 0.925/110.98 = 0.0083348351 mol of CaCl2
then
since ratio is 1:10
0.0083348351/10 = 0.00083348351 mol of hydroxylapatite
MW = 502.3114 g/mol
mass = mol*MW= 502.3114 *0.00083348351 = 0.4186 g of Hydrylapattite
then
% = 0.4186 /1*100 = 41.86% is hydroxylapathite