Part A: A volume of 40.0 mL of aqueous potassium hydroxide (KOH) was titrated ag
ID: 963295 • Letter: P
Question
Part A: A volume of 40.0 mL of aqueous potassium hydroxide (KOH) was titrated against a standard solution of sulfuric acid (H2SO4). What was the molarity of the KOH solution if 18.2 mL of 1.50 M H2SO4 was needed? The equation is 2KOH(aq)+H2SO4(aq)K2SO4(aq)+2H2O(l)
what is the molarity =? Express your answer with the appropriate units.
Part B: Redox titrations are used to determine the amounts of oxidizing and reducing agents in solution. For example, a solution of hydrogen peroxide, H2O2, can be titrated against a solution of potassium permanganate, KMnO4. The following equation represents the reaction: 2KMnO4(aq)+H2O2(aq)+3H2SO4(aq)3O2(g)+2MnSO4(aq)+K2SO4(aq)+4H2O(l)
A certain amount of hydrogen peroxide was dissolved in 100. mL of water and then titrated with 1.68 M KMnO4. What mass of H2O2 was dissolved if the titration required 14.3 mL of the KMnO4 solution?
what is the mass of H2O2=? Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
A)
V = 40 ml KOH
M = ?
M = 1.5
V = 18.2
mmol of acid = MV = 1.5/18.2 = 0.08333 mmol
then we have 2*0.08333 = 0.16666 mmol of base
M = mmol/mL = 0.16666/40 = 0.0041665 M of KOH
B)
V = 100 ml of H2O2
M = 1.68 KMnO4
V2= 14.3 ml of kMNO4
mmol of KMNO4 = M2V2 = 1.68*14.3 = 1.68 mmol of KMnO4
ratio is 2:1
1.68/2 = 0.84 mmol of H2O2
mass = mol*MW = (0.84*10^-3)(34)= 0.02856 g of H2O2