Part A: A volume of 100. mL of H2O is initially at room temperature (22.00 C). A
ID: 892600 • Letter: P
Question
Part A: A volume of 100. mL of H2O is initially at room temperature (22.00 C). A chilled steel rod at 2.00 C is placed in the water. If the final temperature of the system is 21.20 C , what is the mass of the steel bar?
Use the following values:
specific heat of water = 4.18 J/(gC)
specific heat of steel = 0.452 J/(gC)
Part B: The specific heat of water is 4.18 J/(gC). Calculate the molar heat capacity of water.
Please give me the right answer being tired of getting the wrong answers three times of posting question!!
Explanation / Answer
PART A:
Heat lost by the water = heat gained by the steel rod
Q = mcT Q is the quantity of heat, m = mass in g, c is specific heat in J g^-1 ^-deg (kJ/kg K), and T is the temp change.
Heat lost by water = 100.0×4.18×(22.0-21.2) = 334.4 J
Heat gained by the metal = mcT = m×0.452×(21.2- 2.00) = 8.678m
Hence 8.678m = 334.4
m = 38.5 g
PART B
c(H2O) = 4.18 J g^-1 ^-deg MWt H2O = 18.0 hence molar specific heat of H2O is
= 4.18×18.0 = 75.2 J mol^-1 ^-deg