Part A: A very flexible helium-filled balloon is released from the ground into t
ID: 921373 • Letter: P
Question
Part A: A very flexible helium-filled balloon is released from the ground into the air at 20. C. The initial volume of the balloon is 5.00 L, and the pressure is 760. mmHg. The balloon ascends to an altitude of 20 km, where the pressure is 76.0 mmHg and the temperature is 50. C. What is the new volume, V2, of the balloon in liters, assuming it doesn't break or leak? Express your answer numerically in liters.
Part B: Consider 4.20 L of a gas at 365 mmHg and 20. C . If the container is compressed to 2.50 L and the temperature is increased to 32 C , what is the new pressure, P2, inside the container? Assume no change in the amount of gas inside the cylinder. Express the pressure numerically in millimeters of mercury.
Explanation / Answer
A) we know that
PV = nRT
here
the amount of helium constant
so
PV / T = constant
at two conditions
we get
P1V1 / T1 =P2V2 / T2
given
P1 = 760
V1 = 5
T1 = 20 C = 293 K
P2 = 76
T2 = 223 K
so
760 x 5 / 293 = 76 x V2 / 223
V2 = 38
so
the new volume of the balloon is 38 L
B)
now
P1V1 / T1 = P2V2 / T2
given
P1 = 365
V1 = 4.2
T1 = 293 K
V2 = 2.5
T2 = 305 K
so
365 x 4.2 / 293 = P1 x 2.5 / 305
P1 = 638.3
so
the new pressure inside the cylinder is 638.3 mm Hg