Correct The energy difference between the third shell and the sixth shell is cal
ID: 965611 • Letter: C
Question
Correct The energy difference between the third shell and the sixth shell is calculated as =-0.2421 × 10-18-(-6.053 × 10-20) J =-1.816 × 10-19J The energy difference between a higher energy shell and a lower energy shell is the amount of energy released when an electron undergoes a transition between the two shells. To conserve this emitted energy, a photon of equal energy is emitted. Thus, EphotonAE The negative sign of the energy difference between two shells implies that energy is lost when an electron undergoes a transition from a higher energy shell to a lower energy shell. Part C Calculate the wavelength of the photon emitted when an electron makes a transition from n = 6 to n = 3, You can make use of the following constants: h = 6.626 × 10-34 J·s c = 2.998 × 108 m/s 1 m 109 nmi Express your answer to four significant figures and include the appropriate units. Value Units SubmitH Hints My Answers Give Up Review Part ContinueExplanation / Answer
Part A:
n = 4
Part B:
l = 3
Part C:
En = (-13.6 eV)/n2
E6 = (-13.6 eV)/36 = -0.38 eV
E3 = (-13.6 eV)/9 = -1.51eV
In dropping from the n = 6 state to the n = 3 the electron loses 1.13 eV worth of energy. This is the energy carried away by the photon
Converting this to joules gives E = 1.13 * 1.60 x 10-19 J/eV = 1.808 x 10-19 J
For a photon E = hf = hc/
= hc/E = 6.626 x 10-34 * 2.998 x 108 / 1.808 x 10-19
= 1.101 x 10-6 m = 1101 nm