Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Show all work 1. A sample of a pure oxide of nickel was analyzed by heating to d

ID: 982320 • Letter: S

Question

Show all work 1. A sample of a pure oxide of nickel was analyzed by heating to drive off the oxygen. A team of students weighed an empty test tube, recording a mass of 32.064 g. After adding a sample to the tube, they measured a total mass of 33.076 g. The team then heated the sample in an atmosphere of natural gas, reducing the sample to pure metal. The final mass after two heatings was 32.785 g for the tube and the metal residue. Perform calculations necessary to find results below, showing all of your work. a. Mass of nickel oxide sample 31.785 g-32.004 g,10 321 g 32.785 g-32.04 gp.421 g | b. Mass of nickel present in sample c. Mass of oxygen present in sample d. Mass percent of nickel e. Mass percent of oxygen

Explanation / Answer

Solution :-

a). mass of nickel oxide = (mass of sample + test tube) - ( mass of empty test tube)

                                           = 33.076 g – 32.064 g = 1.012 g

b) mass of nickel = mass of test tube after heating - mass of empty test tube

                                = 32.785 g – 32.064 g = 0.721 g

c) mass of oxygen = 1.012 g – 0.721 g = 0.291 g

d) mass percent of the nickel = (mass of nickel / mass of nickel oxide)*100%

                                                     = (0.721 g / 1.012g)*100 %

                                                     = 71.25 %

e) mass percet of the oxygen = 100 % - % of nickel

                                                     = 100 % - 71.25 5 = 28.75 %