Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Place answers in space prowled and as much of your calculations as win fit addit

ID: 992778 • Letter: P

Question

Place answers in space prowled and as much of your calculations as win fit additional pages are available on line For the titration of 20 0 mL of 0 125 M nitrous acid HNO_2 with 0.100 M sodium hydroxide NaOH, answer the following questions and construct a titration curve (Please use pK_a = 3 34 for nitrous acid) What volume (in mL) of 0 100M sodium hydroxide is required to "neutralize" 20.0 ml of 0.125M nitrous acid? What is the pH of the solution before any sodium hydroxide is added? What is the pH at the half-stoichiometric or half-equivalence point (that is what is the pH when you have added 1/2 of the total volume of base that would be required to react with all of the acid originally present)? What is the pH when 95% of the sodium hydroxide required to reach the stoichiometric point has been added? What is the pH at the stoichiometric point? What is the pH when a 5% excess of the sodium hydrox.de required to reach the stoichiometric point has been added? Attach your graph to this test DON'T FORGET TO TITLE AND LABEL YOUR GRAPH Although not specified m parts a-f. you should have data points up to twice the volume required to reach the equivalence point to create a proper graph.

Explanation / Answer

a) HNO2 + NaOH -------> NANO2 + H2O

HNO2 : NaOH = 1:1 moles

Required NaoH volume= V cm3

Reacted HNO2 moles = (0.125 ×20 )÷1000 mol

Reacted NaOH moles = (0.100 × V )÷1000 mol

Therefore consumed NaOH volume (V) = 25.00 cm3

b) Initial H+ concentration = 0.125 M

   We know

pH = - log [H+]

So pH = -log [0.125]

pH = 0.9

c) at an half equilibrium,

Reacted HNO2 moles = (0.1×12.5 )÷1000 mol

   = 1.25×10-3 mol

Initial aacid moles = (0.125 ×20)÷1000 = 2.5×10-3 mol

Remaining acid moles in the media = ( 2.5-1.25) ×10-3 mol

So H+ CONCENTRATION = (1.25 ×10-3 mol × 1000) ÷ 32.5 cm3

[H+]=0.0385 M

pH = -log (0.0385 )

pH =1.4