Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please answer in grams. No explaination needed. How many grams of magnesium oxid

ID: 998380 • Letter: P

Question

Please answer in grams. No explaination needed.

How many grams of magnesium oxide (MgO) is produced when you burn 27.0 grams of magnesium? Stoichiometry has a basic structure to it. You are usually given the grams of one of the compounds in a chemical reaction (equation) and asked to find the grams of one of the other compounds in the reaction. One approach is to start the calculation with the grams of the compound that is given. Then using its molar mass, change that to the moles (a count) of the same compound. Next, using the balanced equation, that count can be converted to the count (moles) of the compound in question. Finally the moles of the compound in question is converted into grams using its molar mass g Mg to mole Ratio from equation mol MgO to g MgO grams Mg 27.0g Mg grams MgO ? g Mgo mol Mgo 4 2 mol Mg 2 1 mol Mg 40.3g MgO 24.3 g Mg 1 mol MgO ITITATATTUTINNNONT Grams of magnesium counted using its molarchanged to count of to grams using its mass of 24.3g/mol Magnesium's countMgO count changed Mgo Final grams of MgO is calculated molar mass 40.3g/mol Number g Mgo

Explanation / Answer

Molar mass of Mg = 24.3 g/mol

Molar mass of MgO = 40.3 g/mol

1)

2 Mg + O2 --------------> 2MgO

2 mol 2 mol

2 x 24.3 g = 48.6 g 2 x 40.3 g = 80.6 g

27 g ?

? = ( 27 g/ 48.6 g) x 80.6 g of MgO

= 44.77 g of MgO

Therefore,

44.77 g of MgO will be produced.

2) How many grams of oxygen is consumed when you burn 23.0 grams of Mg ?

2 Mg + O2 --------------> 2MgO

2 mol 1 mol

2x 24.3 g 32 g

23 g ?

? = ( 23 g/ 2x 24.3g ) x 32 g of oxygen

= 15.14 g of oxygen

Therefore,

15.14 grams of oxygen is consumed when we burn 23.0 grams of Mg.