Part A: A saturated solution of Ca3(PO4)2 has [Ca2+] = 2.06 ×108M and [PO34] = 1
ID: 1018650 • Letter: P
Question
Part A: A saturated solution of Ca3(PO4)2 has
[Ca2+] = 2.06 ×108M and
[PO34] = 1.3 ×105M.
Calculate Ksp for Ca3(PO4)2.
Part B: Calculate the molar solubility of MgF2 in 0.13 M MgCl2 at 25 C.
PArt C: In an excess of NH3(aq), Cu2+ ion forms a deep blue complex ion, Cu(NH3)42+, which has a formation constant Kf=5.6×1011. Calculate the concentration of Cu2+ in a solution prepared by adding 4.6×103mol of CuSO4 to 0.520 L of 0.42 M NH3.
Express your answer using two significant figures.
Thanks for any help :)
Explanation / Answer
part A is not related to any of the other parts.
They are different questions and not a single question
I am allowed to answer only 1 question at a time
So I will answer only the 1at question
A)
Ca3(PO4)2 ----> 3Ca2+ + 2PO43-
Ksp = [Ca2+]^3 [PO43-]^2
= (2.06*10^-8)^3 (1.3*10^-5)^2
=1.48*10^-33
Answer: 1.48*10^-33