Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Prelaboratory Assignment: Molar Mass of a Volatile Liquid l. A sample of air wit

ID: 1042752 • Letter: P

Question

Prelaboratory Assignment: Molar Mass of a Volatile Liquid l. A sample of air with a volume of 125 mL at a pressure of 745 mm Hg a tem found to weigh 0.437 As perature of 22°C is grams. Assuming air is only composed of N, and O, determine the mole suming air is only fraction of each in the sample? 2. What is the density of carbon dioxide gas in grams/Liter at 127°C and 763 mm Hg? 3 Cyclopropane gas is 85.7%C and 14.3% H by mass and has a density of 1.71 g L at 755 mm Hg and 25°C: a) What is the molar mass of cyclopropane? b) What is the chemical formula for cyclopropane? 4. A 3.35 g sample of a gas SX, has a volume of 329.5 cm' at 1.00 atm and 20°C. What element is X?

Explanation / Answer

2)     T=127C= 127+273=400K

P = 763mm= 763/760 =1.004 atm

molar mass of CO2 = 44.0gram/mole

R= 0.0821 L-atm/mole-K

PM=dRT

d= PM/RT = 1.004x44.0/0.0821x400 =1.345 grasm/L   

density of CO2 = 1.345 gras/L

3) d= 1.71geam/L

P=755mm=755/760=0.993 atm

T=25C= 25+273=298K

PM=dRT

M= dRT/P = 1.71x0.0821x298/0.993=42.13 gram/mole

molar mass of Cyclopropane = 42.13gram/mole

Element            % by mass             atomic weight                relative number                         simple ratio

C                      85.7                         12.0                      85.7/12.0=7.142    7.142/7.142=1.0                 

H                        14.3                         1.0                      14.3/1.0- 14.3       14.3/7.142=    2.0

Emperical formula= CH2

emperical formula mass= 14

Molar mass= 42.13 gram

n= molar mass/emperical formula mass = 42.13/14= 3.00

Molecular formula = nxemperical formula

Molecular formula = 3xCH2 = C3H6

Molecular formula of cyclopropane= C3H6

4)

W= 3.35 grams

V= 329.5cm3= 0.3295L

P=1atm

T=20C=20+273=293K

PV=nRT

n=PV/RT= 1x0.3295/0.0821x293=0.0137 moles

number of moles = mass/molar mass

molar mass= mass/nuber of moles = 3.35/0.0137=244.52 grams/mole

The compound is SCl6

The element X is Cl.