Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Prelaboratory Assignment: pH and Buffers Calculate the expected pH of solutions

ID: 1046733 • Letter: P

Question

Prelaboratory Assignment: pH and Buffers Calculate the expected pH of solutions prepared as given below. Enter the results into the Calculated pH blocks on the second page of the report sheet. Buffer containing 4 mL 6 M acetic acid (pK=4.74) + 3.3 g sodium acetate trihydrate (MM = 136 g/mol) + water to make up 50 mL. Half (25 mL) of the buffer+ 6.0 mL 1 M HCl. The other half of the buffer + 6.0 mL 1 M NaOH. To the buffer with HCl add another 10 mL HCl for a total of 16.0 mL 1 M HCl. To the buffer with NaOH add another 10 ml NaOH for a total of 16.0 mL 1 M NaOH.

Explanation / Answer

Sol:-

(a) pH of 50ml Buffer solution :-

number of moles of CH3COOH = 6M x 0.004L = 0.024 mol ( because, molarity = number of moles / vol. of solution in Litre)

and number of moles of C2H9NaO5 = 3.3g / 136g/mol = 0.024 mol ( because,number of moles = given mass in g / gram molar mass )

   Now total vilume of the solution becomes = V = 0.050L + 0.004L = 0.054L

therefore, by using Henderson -Hasselbalch equation , we have

pH = pka + log [salt] / [ acid ]     ..............(1)

pH = 4.74 + log [ C2H9NaO5] / [CH3COOH]    

pH = 4.74 + log 0.024M / 0.024M          ( because , [ C2H9NaO5] = 0.024 / 0.054 and [CH3COOH] = 0.024/0.054)

pH = 4.74 + log 1

pH = 4.74 + 0      ( beacause log1 = 0)

pH = 4.74

(b) 6.0mL of 1M HCl :-

    number of moles of HCl = 1M x 0.006 L = 0.006 mol

therefore, reaction of HCl with buffer will be

          HCl +    C2H9NaO5 ---------> C2H9O5H (acid ) + NaCl

I        0.006mol            0.024mol                 0.024mol                 -

C        -0.006                -0.006                      +0.006

F            0                      0.0018mol                0.03mol

again from equation (1) we have

pH = 4.74 + log [ C2H9NaO5] / [C2H9O5H]

pH= 4.74 + log 0.018 / 0.03

pH = 4.74 + log 0.6

pH = 4.74 - 0.2218

pH = 4.518

(c) 6.0mL of 1M NaOH:-

    number of moles of NaOH = 1M x 0.006 L = 0.006 mol

therefore reaction of NaOH with buffer will be

          NaOH +    CH3COOH ---------> CH3COONa + H2O

I        0.006mol            0.024mol                 0.024mol                 -

C        -0.006                -0.006                      +0.006

F            0                      0.0018mol                0.03mol

again from equation (1) we have

pH = 4.74 + log [ CH3COONa] / [CH3COOH]

pH= 4.74 + log 0.03 / 0.018

pH = 4.74 + log 1.66

pH = 4.74 + 0.22

pH = 4.96

(d) 16.0mL of 1M HCl :-

    number of moles of HCl = 1M x 0.016 L = 0.016mol

therefore reaction of HCl with buffer will be

          HCl +    C2H9NaO5 ---------> C2H9O5H (acid ) + NaCl

I        0.016mol            0.024mol                 0.024mol                 -

C        -0.016                -0.016                      +0.016

F            0                      0.008mol                0.04mol

again from equation (1) we have

pH = 4.74 + log [ C2H9NaO5] / [C2H9O5H]

pH= 4.74 + log 0.008 / 0.04

pH = 4.74 + log 0.2

pH = 4.74 - 0.6989

pH = 4.04

e). and similarly for 16.0ml of 1M NaOH

pH= 4.74 + log 0.04 / 0.008

pH = 4.74 + log 5

pH = 4.74 + 0.6989

pH = 5.438