Part A) The cafe manager estimates that daily demand for cakes is represented by
ID: 1199906 • Letter: P
Question
Part A)
The cafe manager estimates that daily demand for cakes is represented by
Q = 121.67 – 6.67P where:
P = price per cake in dollars
Q = number of cakes sold per day.
Current average daily sales of cakes are 60. What price is the cafe currently charging for cakes?
Part B)
The store manager notices that a nearby store is charging $8.50 per cake, and is contemplating whether to match the price. Would the store lose revenue on cake sales if it charged $8.50? Use the mid-point method to calculate the price elasticity of demand.
Explanation / Answer
Part A:
Q = 121.67 – 6.67P; Q = 60
60 = 121.67 – 6.67P
6.67P = 121.67 – 60 = 61.67
P = $9.24 per cake.
Part B:
Revenue when the price is $9.24 = 60 x 9.24 = $554.40
Revenue if the price is at $8.50 = 60 x 8.50 = $510
Loss of revenue = $44.40.
Price elasticity by mid-point method:
Change in price = 8.50 – 9.24 = -0.74 (decrease)
Average of (9.24 + 8.5 = 8.87
Percentage change in price = -0.74 / 8.87 = -8.34%
Change in quantity = no change – 0%
Price elasticity of demand = 0 / -8.34 = -0.
Zero (0) price elasticity indicates that is perfectly inelastic.
*****