Two balls of equal mass (0.70kg ) approach the origin along the positive x - and
ID: 1259228 • Letter: T
Question
Two balls of equal mass (0.70kg ) approach the origin along the positive x- and y-axes at the same speed (3.7m/s ).
A) What is the magnitude of the total momentum of the system?
B) What is the direction of the total momentum of the system?
C) Will the balls necessarily collide at the origin? (yes, no)
D) What is the magnitude of the total momentum of the system after both balls have passed through the origin?
E) What is the direction of the total momentum of the system after both balls have passed through the origin? (Degrees below x axis)
Explanation / Answer
Here is what I solved before, please modify the figures as per your question. Please let me know if you have further questions. Ifthis helps then kindly rate 5-stars.
Two balls of equal mass (0.70kg ) approach the origin along the positive x- and y-axes at the same speed (3.6m/s ).
What is the magnitude of the total momentum of the system?
What is the direction of the total momentum of the system?
What is the magnitude of the total momentum of the system after both balls have passed through the origin?
What is the direction of the total momentum of the system after both balls have passed through the origin?
Answer
momentum1 = p1 = m1u1 = 0.7* 3.6 = 2.52 Kgm/s
momentum2 = p2 = m2u2 = 0.7* 3.6 = 2.52 Kgm/s
as these are acting at right angles
Pnet^2 = p1^2 + p2^2
Pnet = 2.52^2 +2.52^2
Pnet = 3.56 Kgm/s
--------------------------------------------
b. direction = tan theta = y./x = 2.52/2.52 =1
theta -= 45 deg
-------------------------------------------------
magnitude of total momentum ,Pnet = 3.563 Kgm/s
direction is 45 deg