Mass m1 = 1.2 kg moves with constant velocity v1 = 2 m/s along the x-axis and co
ID: 1259689 • Letter: M
Question
Mass m1 = 1.2 kg moves with constant velocity v1 = 2 m/s along the x-axis and collides with mass m2 = 2.3 kg, which moves with velocity v2i = 4 m/s as sketched below. After the collision, m1 and m2 stick together. Find the angle, theta, between the x-axis and the direction of motion of the two masses after the collision. (Answer in degrees.) A shell of mass 0.2 kg is at rest in a gravity-free environment when it suddenly explodes into three fragments. The mass and x,y components of two of the fragments is given in the table: Find the mass and x,y components of the velocity of the third fragment.Explanation / Answer
m3 = 0.2-0.08-0.02 = 0.1 kg
vx and vy are found by setting net momentum as 0
vx3 =- (.08x22-0.2x-6.6)/.1 =-4.4 m/sec
vy3 = -(0.08x53+ 0.02x17)/.1 = -45.8 m/sec
there are multiple questions....so i am answering 1 part and process how to do part 2 ...
2) treat each momentum as a vector, find the resultant momentum. that is the direction of velocity for combined mass and momentum divided by combined mass that is 3 to get velocity.