Block 1, of mass m 1 = 7.50kg , moves along a frictionless air track with speed
ID: 1261338 • Letter: B
Question
Block 1, of mass m1 = 7.50kg , moves along a frictionless air track with speed v1 = 15.0m/s . It collides with block 2, of mass m2 = 43.0kg , which was initially at rest. The blocks stick together after the collision.
Find the magnitude pi of the total initial momentum of the two-block system. Find vf, the magnitude of the final velocity of the two-block system.
Block 1, of mass m1 = 7.50kg , moves along a frictionless air track with speed v1 = 15.0m/s . It collides with block 2, of mass m2 = 43.0kg , which was initially at rest. The blocks stick together after the collision. Find the magnitude pi of the total initial momentum of the two-block system. Find vf, the magnitude of the final velocity of the two-block system.Explanation / Answer
a) pi = 7.5 . 15 = 112.5 kgm/s
b) vf = pi / (mi + mii ) = 112.5 / 50.5 = 2.227 m/s
c) ?KE = (0.5 . 50.5. 2.227^2)