Consider the circuit shown in the diagram below. The battery has a voltage V = 1
ID: 1264583 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the diagram below. The battery has a voltage V = 12.0 V and the resistors have the following values.
R1 = 6.08 ?; R2 = 12.16 ?; R3 = 30.40 ?; R4 = 18.24 ?
How much current flows through each of the four resistors?
I1=
I2=
I3=
I4=
Consider the circuit shown in the diagram below. The battery has a voltage V = 12.0 V and the resistors have the following values. R1 = 6.08 ?; R2 = 12.16 ?; R3 = 30.40 ?; R4 = 18.24 ? How much current flows through each of the four resistors? I1= I2= I3= I4=Explanation / Answer
Net resistance in paralle
1/R = 1/12.16 + 1/30.40 + 1/18.24 = 0.1699
Rparallel = 5.88 ohm
Net circuit resistance = 6.08 + 5.88 = 11.96 ohm
Net circuit current = 12/11.96 = 1.003 A
SO I1 = 1.003 A (ans)
Net eq of 30.40*18.24/48.64 = 11.4 ohm
current through 12.16 ohm
I2 = 1.003 *11.4/23.56 = 0.4853 A (ans)
I3 = (1.003-0.4853)*18.24/48.64 = 0.1941 A (ans)
I4 = 0.5177 - 0.1941 = 0.3235 A (ans)