Consider the circuit shown in the diagram below. The battery has a voltage V = 1
ID: 1372806 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the diagram below. The battery has a voltage V = 12.0 V and the resistors have the following values.
R1 = 1.61 ?; R2 = 3.22 ?; R3 = 8.05 ?; R4 = 4.83 ?
How much current flows through each of the four resistors?
I1 = A I2 = A I3 = A I4 = A Consider the circuit shown in the diagram below. The battery has a voltage V = 12.0 V and the resistors have the following values. R1 = 1.61 ?; R2 = 3.22 ?; R3 = 8.05 ?; R4 = 4.83 ? How much current flows through each of the four resistors?Explanation / Answer
R2 , R3 AND R4 ARE IN PARALLEL SO EQUIVALENT RESISTANCE.....
REQ = 1.558 OHMS
AND REQ AND R1 ARE IN SERIES
REQ ( FINAL ) = 1.61 + 1.558
= 3.168 OHMS
TOTAL CURRENT = I = V/R
= 12 / 3.168
=3.7878 OHMS
CURRENT IN R1 --------------->>> R1 IS IN SERIES SO CURRENT = TOTAL CURRENT =3.7878 A
CURRENT IN R2 , R3 , R4 -------->>>> R2,R3,R4 ARE IN PARALLEL = 3.7878/3= 1.26 A