Consider the circuit shown in the diagram below. The potential difference across
ID: 2289977 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the diagram below. The potential difference across the points a and b is delta V = 120.0 V and the capacitors have the following values: C1 = 15.0 mu F, C2 = 8.00 mu F, C3 = 4.00 mu F, and C4 = 19.0 mu F. Initially the capacitors are all uncharged. (a) What is the total charge that has to flow through meter A for the capacitors to go from the initial uncharged state to the final state when they are fully charged? mC (b) What is the charge on each fully charged capacitor? Q1 = mC Q2 = mC Q3 = mC Q4 = mCExplanation / Answer
C123 = C1+C2+C3 = 27 pF
Ctot = C4*C123/(C4+C123)
Ctot = (19*27)/(19+27) = 11.15 pF
--------------
Qnet = Ctot *Vab = 1338 pC
v4 = Qnet/C4 = 70.5 v
-----
V1 = V2 = V3 = Vab - V4 = 49.5 v
Q1 = C1*V1 = 0.742 mC
Q2 = C2*V2 = 0.396 mC
Q3 = C3*V3 = 0.198 mC