Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small 8.20-kg rocket burns fuel that exerts a time-varying upward force on the

ID: 1275916 • Letter: A

Question

A small 8.20-kg rocket burns fuel that exerts a time-varying upward force on the rocket. This force obeys the equation F=A+Bt2. Measurements show that at t=0, the force is 140.0N , and at the end of the first 2.50s , it is 151.0N .

Find the constants B.

Find the net force on this rocket the instant after the fuel ignites.

Find the acceleration of this rocket the instant after the fuel ignites.

Find the net force on this rocket 4.50s after fuel ignition.

Find the acceleration of this rocket 4.50s after fuel ignition.

Suppose you were using this rocket in outer space, far from all gravity. What would its acceleration be 4.50s after fuel ignition?

Explanation / Answer

The same question was resolved before with different figures. Please input your figure to get your answer. Let me know if you face any issue. Please rate if I succeeded in helping you.

A small 5.40-kg rocket burns fuel that exerts a time-varying upward force on the rocket. This force obeys the equation F=A+Bt^2 . Measurements show that at t=0, the force is 101.0N , and at the end of the first 2.20s , it is 152.0N . a) Find the constant A. b) Find the constant B. c) Find the net force on this rocket the instant after the fuel ignites d) Find the acceleration of this rocket the instant after the fuel ignites e) Find the net force on this rocket 3.8s after fuel ignition f)Find the acceleration of this rocket 3.8s after fuel ignition g) suppose you were using this rocket in outer space, far from all gravity. What would its acceleration be 3.8s after fuel ignition

Answer

a)Putting t=0 in force equation.

101N=A

b)Putting t=2.2 in equation,

152=101+B*2.2^2

B=10.54N/s^2

c)Net force=101-mg=101-5.4*9.8=48.1N

d)a=Net force/m=8.90m/s^2

e)Fnet=101+10.54*3.8^2-5.4*9.8=200.24N

f)a=Fnet/m=37.08m/s^2

g)a=F/m=(101+10.54*3.8^2)/5.4=46.9m/s^