Blocks of mass 15, 30, and 90 kg are lined up from left to right in that order o
ID: 1276459 • Letter: B
Question
Blocks of mass 15, 30, and 90 kg are lined up from left to right in that order on a frictionless surface so each block is touching the next one. A rightnard-pointing force of magnitude 24 N is applied to the left-most block. 13) What is the magnitude of the force that the left block exert on the middle one? N 14) What is the magnitude of the force that the middle block exert on the left one? N 15) What is the magnitude of the force that the middle block exerts on the rightmost one? N 16) Now the position of the right two masses are flipped. What is the magnitude of the force that the middle block exerts on the right block? NExplanation / Answer
net acceleration of all three block=a=F/(M1+M2+M3)
=.18 m/s^2
a) force exerted by left one on middle =a*(M2+M3)=.18*(30+90)=21.6N
b)force on left one by middle=F-aM1=24-2.7=21.6 N
c)force by middle on right =a*M3=16.2 N