Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure below. The magn
ID: 1281839 • Letter: C
Question
Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure below. The magnitude of the electric field between the plates of the velocity selector is 2.60 103 V/m, and the magnetic field in both the velocity selector and the deflection chamber has a magnitude of 0.040 0 T. Calculate the radius of the path for a singly charged ion having a mass m = 2.20 10-26 kg.
Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure below. The magnitude of the electric field between the plates of the velocity selector is 2.60 103 V/m, and the magnetic field in both the velocity selector and the deflection chamber has a magnitude of 0.040 0 T. Calculate the radius of the path for a singly charged ion having a mass m = 2.20 10-26 kg. 22-12.gifExplanation / Answer
speed
v=E/B =(2.6*103)/(0.04
v=65,000 m/s
Centripetal force =magnetic force
mv2/r =qvB
==>r=mv/qB =(2.2*10-26)(65000)/(1.6*10-19)*0.04
r=0.2234 m