Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure. The electric f
ID: 1281621 • Letter: C
Question
Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure. The electric field between the plates of the velocity selector is 971 V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have magnitudes of 0.112 T. Calculate the radius of the path in the system for a singly charged ion with mass 2.18
Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure. The electric field between the plates of the velocity selector is 971 V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have magnitudes of 0.112 T. Calculate the radius of the path in the system for a singly charged ion with mass 2.18?10^-26 kg.Explanation / Answer
in teh velocity selector:
q E = q v B
==> E = v B
==> v = E/B
==> v = E/B = 971/0.112 = 8669.64 m/s
in the deflection chamber:
m v^2/R = q v B
==> R = m v/(q B)
==> R = (2.18e-26)*(8669.64)/((1.6e-19)*(0.112))
==> R = 0.0105 m = 10.5 mm