Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure. The electric f
ID: 1284391 • Letter: C
Question
Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure. The electric field between the plates of the velocity selector is 933 V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have magnitudes of 0.148 T. Calculate the radius of the path in the system for a singly charged ion with mass 2.1810-26 kg.
Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure. The electric field between the plates of the velocity selector is 933 V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have magnitudes of 0.148 T. Calculate the radius of the path in the system for a singly charged ion with mass 2.18½10-26 kg.Explanation / Answer
apply centripetal force = magnetic force
i.e mv^2/r = qvB,
where m = mass o the charged particle
v = velocity, r = radius ,
q = charge = 1.6*10^-19 C
B = magnetic field
as E/B = v
spped v = 933/0.148 = 6304.054 m/s
So now , r = mv/qB
r = 2.18e-26 * 6304.054/(1.6e-19 * 0.148)
r = 0.58 cm