Consider the mass spectrometer shown schematically in the tigure below. The magn
ID: 779122 • Letter: C
Question
Consider the mass spectrometer shown schematically in the tigure below. The magnitude of the electric field between the plates of the velocity selector is 2.20 × 103 V/m, and the magnetic field in both the velocity selector and the deflection chamber has a magnitude of 0.0450 T Calculate the radius of the path for a singly charged ion having a mass m-1.88 × 10 26 kg 0.349 What is the speed of the ion through the velocity selector if it experiences zero net force? m in Detector array Velocity selector Need Help? Read ItWatch tExplanation / Answer
given
E = 2.20*10^3 V/m
B = 0.045 T
m = 1.88*10^-26 kg
let v is the velocity of the charged particle in velocity selector.
here, FB = Fe
q*v*B*sin(90) = q*E
v = E/B
= 2.20*10^3/0.045
= 4.89*10^4 m/s
centripetal force acting on the charged particle in deflection chamber,
F = q*v*B
m*v^2/r = q*v*B
==> r = m*v/(B*q)
= 1.88*10^-26*4.89*10^4/(0.045*1.6*10^-19)
= 0.128 m