Problem 8.21 A popular pastime ?s to see who can push an object closest to the e
ID: 1283008 • Letter: P
Question
Problem 8.21 A popular pastime ?s to see who can push an object closest to the edge of a table without its going off. You push the 100 g object and release it 1.30m from the table edge. Unfortunately, you push a little too hard. The object slides across, sails off the edge, falls 1.20m to the floor, and lands 40.0cm from the edge of the table. Part A If the coefficient of kinetic friction is 0.500, what was the object?s speed as you released it? Express your answer with the appropriate units. Value UnitsExplanation / Answer
time to fall 1.3 m = (2.6 / 9.8)^0.5 = 0.515 s
speed at edge = 0.5 / 0.515 = 0.97 m/s
Energy lost = word done against friction = F . d =