Problem 8.20: Combining Conservation Laws. A 15.0 kg block is atached to a very
ID: 1780805 • Letter: P
Question
Problem 8.20: Combining Conservation Laws. A 15.0 kg block is atached to a very light horizonal spring of force constant 600 N/m and is resting on a smooth horizontal table. (See the figure below 50k Q Tap image to zoom Suddenly it is struck by a 3.00 kg stone traveling horizontally at 8.00 m/s to the right, whereupon the stone rebounds at 2.00 m/s horizontally to the left. Part A Find the maximum distance that the block will compress the spring after the collision.(Hint: Break this problem into two parts - the collision and the behavior after the collision - and apply the appropriate conservation law to each part.) 2.87 m Submit Give UpExplanation / Answer
m1u1+m2u2 = m1v1 + m2v2
15(0) + 3*8 = 15v + 3*(-2)
v = 2 m/s
Initial velocity of the 15 kg block is 2 m/s
KE = (1/2)mv^2 = 1/2 * 15*2*2 = 30 J
KE is converted into spring energy.
Spring energy for 'x' compression = (1/2)kx^2
(1/2)*600*x^2 = 30
x = 31.62 cm
Please rate my answer...