An obnoxious brat assigns his 0.0221-kilogram pet mouse Mickey the role of stunt
ID: 1289226 • Letter: A
Question
An obnoxious brat assigns his 0.0221-kilogram pet mouse Mickey the role of stunt mouse by stuffing him into a spring gun and shooting him up into the air at some angle. The gun's spring has a force constant of 77.7 N/m and is initially compressed 0.121 m. When Mickey reaches maximum height, he has a horizontal velocity with a speed of 2.33 m/s. How high above his initial location in the gun does Mickey soar? (In case you are worried, a miniature parachute opens at this point and Mickey lands safely. The brat is slightly less obnoxious than we thought.) Take g = 9.81 m/s^2.
=________m
Explanation / Answer
By Conservation of energy
(1/2)KA2=mgh+(1/2)mV2
(1/2)[77.7*0.1212-0.0221*2.332]=0.0221*9.7*h
h=2.35 m