An obnoxious brat assigns his 0.0223-kilogram pet mouse Mickey the role of stunt
ID: 1281314 • Letter: A
Question
An obnoxious brat assigns his 0.0223-kilogram pet mouse Mickey the role of stunt mouse by stuffing him into a spring gun and shooting him up into the air at some angle. The gun's spring has a force constant of 72.7 N/m and is initially compressed 0.149 m. When Mickey reaches maximum height, he has a horizontal velocity with a speed of 2.23 m/s. How high above his initial location in the gun does Mickey soar? (In case you are worried, a miniature parachute opens at this point and Mickey lands safely. The brat is slightly less obnoxious than we thought.) Take g = 9.81 m/s2.
Explanation / Answer
0.5*72.7*0.149*0.149 = 0.5*0.0223*u*u
u = 8.5 m/s
ux = 2.23
theta = 74.8 degrees
height = uy*uy /2g = 3.43 m